Google+

Rammstein u Areni – glasni proroci ili jahači apokalipse

Najveći njemački rock cirkus ponovno je zapalio Zagrebačku arenu i to doslovce. Time se Rammstein ubilježio u domaću povijest kao prvi strani bend koji je održao dva uspješna koncerta u Areni u vremenskom razmaku od nešto više od godinu dana.

Rammstein – frontmen Till Lindemann (Foto: Tomislav Sporiš)

Pored toga što je u gigerovski osmišljenom apokaliptičnom spektaklu pozornica svako malo bila u plamenu, frontmen Till Lindemann je u sklopu showa i obilno ejakulirao po publici, naravno lažno sjeme, a i to je se moglo samo promatrati kao plastični prikaz glazbeno-orgazmičnog raspoloženja koje je dva sata vladalo u publici.

Po slobodnoj procjeni okupilo se više od deset tisuća posjetitelja, a možda čak i „zericu“ više nego što ih je pohodilo prvi zagrebački koncert grupe u ožujku 2010. godine. Produkcijski iznimno zahtjevan spektakl je išao kao po špagi, a u toj vrsti specifičnog showa s desetinom plamenih bacača u igri drukčije ne bi ni moglo, pod uvjetom da nema žrtava. Obzirom da je riječ o turneji koja prati „Best of“ izdanje, koncert je imao sva ona (fanovima) odavno poznata scenska poglavlja koja nastupe ove grupe iz Berlina  čine jedinstvenima.

Galerija

  • Rammstein u Areni (Foto: Tomislav Sporiš)
  • Rammstein u Areni (Foto: Tomislav Sporiš)
  • Rammstein u Areni (Foto: Tomislav Sporiš)
  • Rammstein u Areni (Foto: Tomislav Sporiš)
  • Rammstein u Areni (Foto: Tomislav Sporiš)
  • Rammstein u Areni (Foto: Tomislav Sporiš)
  • Rammstein u Areni (Foto: Tomislav Sporiš)
  • Rammstein u Areni (Foto: Tomislav Sporiš)
  • Rammstein u Areni (Foto: Tomislav Sporiš)
  • Rammstein u Areni (Foto: Tomislav Sporiš)
  • Rammstein u Areni (Foto: Tomislav Sporiš)
  • Rammstein u Areni (Foto: Tomislav Sporiš)
  • Rammstein u Areni (Foto: Tomislav Sporiš)
  • Rammstein u Areni (Foto: Tomislav Sporiš)
  • Rammstein u Areni (Foto: Tomislav Sporiš)
  • Rammstein u Areni (Foto: Tomislav Sporiš)
  • Rammstein u Areni (Foto: Tomislav Sporiš)
  • Rammstein u Areni (Foto: Tomislav Sporiš)

Klavijaturist Christian “Flake” Lorenz još jednom se „kuhao u kotlu“, „plovio gumenim čamcem“ iznad publike (koja se pobrinula da „more“ bude iznimno valovito), a također je na pozornici bio i „analno zadovoljen“ od strane Lindemanna dok je u ustima imao s/m kuglu. Po Lindemannu je pak padala „vatrena kiša“, a neizostavni rekviziti su bili plameni bacači iz usta i legendarna vatrena krila koja je razvio u pjesmi „Engel“ na drugom bisu, a kao što je već spomenuto jednim umjetnim penisom koji je izvadio iz hlača je zalijevao publiku tijekom pjesme „Pussy“ s male pozornice u sredini gledališta, da bi ga ubrzo zamijenio puno većim topom za pjenu istog izgleda nakon što se bend vratio na glavnu binu.

Publika je bila u deliriju već na uvodnoj „Sonne“.  Slijedila je „Amerika“ i tanz metal je u potpunosti zavladao dvoranom… O najboljem momentu koncerta bilo bi teško i nezahvalno govoriti. Jednake emocije su proizvodile distorzirane koračnice „Du Hast“, „Links 2 3 4“, „metalni otkivci“ „Feuer Frei“ i „Asche Zu Asche“ , kashmirovska „Mein Herz Brennt“ kao i balada „Ohne Dich“.

Zvuk u dvorani je najblaže rečeno bio fantastičan – glasno, čisto i moćno. Stopljen sa svime što se događalo na sceni ujedno je odavao karmičku tajnu Rammsteina kao vrhunske koncertne atrakcije snažnog magnetizma koji je u stanju u pozitivnom smjeru zakovitlati emocije i onih koji su se u dvorani našli posve slučajno. Jer svakome je jasno da perverzna crta showa ništa drugo do izokrenuta slika svijeta u ogledalu. A Rammstein se sprda s devijacijama koje se već više-manje doživljavaju kao nešto normalno obzirom na količinu informacija s kojima se zatrpava homo sapiens 21. stoljeća. Nije perverzna samo asocijacija na seks. Lepeza je široka. Perverzna je i „religija konzumerizma“ koja vrišti iz „Amerike“, odnosi unutar obitelji, kanibalizam, sadizam, sveopća militantnost, pa čak i sam show koji proguta galone nafte samo u jednoj večeri. A te košmarne vizije apokalipse sročene u vraški razumljive parole ispod kojih tutnji ritam oduzimaju dah. Zbog toga je Rammstein odavno puno važniji i od samog glazbenog stila unutar kojeg obitava. Vizija apokalipse Tilla Lindemanna i društva u sebi sadrži istinski umjetnički sklad za razliku od svih serviranih dnevnih skladova u životu koji su odbojni upravo zbog toga što forsiranjem sklada vode u istinsku apokalipsu.

Utoliko više je predgrupa Deathstars imala teži zadatak pridobiti publiku . Ovaj švedski industrial metal bend se svojski potrudio i nastup mu je stoga bio više nego korektan. Iako u vizualnom smislu na pozornici obiluje prokušanim poziranjem Deathstars je glazbeno čvrst i dovoljno iskusan bend koji je pošteno odradio svoju ulogu. Ali opet „crnilo“ njihovih pjesama ne posjeduje onaj magični moment koji tjera na razmišljanje, kao što je slučaj s Rammsteinom.

Nakon Rammsteina je i ovlaš pogled na predizborne plakate po izlasku iz dvorane bio dovoljan za konstataciju da je u Areni bila samo zabava, a da su pravi predstavnici apokalipse negdje drugdje. 



__________________________________________

enlightened Donirajte Ravnododna.com – Hvala na podršci!


Tagovi: , , , , , ,
FavoriteLoadingAdd to favorites

Komentari